Z koordinatını sıfırlamak


Daha önceden çözümünü bulup fakat not etmediğim problemi. Tekrar başıma gelince artık not etmeliyim dedim. Şimdi Autocad ‘de 2 boyutta calısırken bazen 2 yada daha falaza çizim belgesini(dosyasını) birleştirmemiz gerekebiliyor, içinden bazen bir blok alıyoruz bazen bir plan. Birleştirdiğimizde kopyaladığımız nesnelerin Z düzlemi 0(sıfır) olmuyor. trim fillet gibi komutlar z düzleminin farklılığında ötürü kesişmiyor,

böylece düzenleme komutları çalışmıyor.
Başka bir örnek verecek olursak netcad ten aldığımız çizimlerdeki nesnelerin  Z düzlemininin 0(sıfır) olmaması yuzunden doğru çalışmaz.

Bunun önüne geçmek için ne yapmak lazım ? 1 adet autolisp

Sayın Osman DEMİRCİ nin hazırladığı autolisp çizim dosyasındaki bütün nesnelerin Z düzlemindeki değerini 0(sıfır yapıyor) .Buradaki dosyayı bilgisayarınıza indirin yüklemek için Osman Bey’in tarifini uygulayalım.

Bazı arkadaşlar lispi AutoCAD’e tanıtamamışlar. İndirdiğiniz dosyayı AutoCAD’in support dizinine kopyalamanız yeterli. Lispi çalıştırmak içinde AutoCAD içinden lispi göstermeniz gerekiyor. AutoCAD içinde iken “appload” komutu ile “zapping.fas” dosyasını göstererek “load” a tıklayın. Lispi çalıştırmak içinse AutoCAD komut satırında “zapping” yazmanız yeterli… Bu işlemi her seferinde tekrar etmek istemiyorsanız appload yazdıkdan sonra “contents” kısmına tıklayıp “Add…” bölümüne tıklayın. Gelen ekrandan ise “AutoCAD\Support\” altındaki zapping.fas dosyasını gösteriniz.

Kullanımı ise şu şekilde

  1. ilk önce üst menüden View>3d Views>Front u seçiyoruz.
  2. sonra komut satırına zapping yaziyoruz
  3. seçenekleri seçip onaylıyoruz. bekliyoruz
  4. sonra üst menüden View>3d Views>Top yapıyoruz.

Comments (3)


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.