Journal

AutoCAD 2010 ve Yenilikler


Evvela bu sürümün bu yıl için beni tatmin ettiğini söylemeliyim. Eski sürüme(2009) nazaran ribbon menüye kendimi ilk kez alıştırdım. İncelemede fark ettiğim bir kaç konu hakkında internette neler var diye araştırırken “Lynn Allen’den AutoCAD 2010 Kullanımına İlişkin İpuçları ve Öneriler” adlı bir pdf dökümana ulaştım. Lynn Allen kimmiş ? diye baktım hoş bir blogla karşılaştım. Benim hoşuma giden en güzel özelliği, sağ menü kullanmayı sevmeyenler sağ tuşu son komut olarak kullanır. Ben komut satırına “aa” yazıp iki kere sağ tuş yapmaya bayıldım. (:

AutoCAD ile toplayarak uzunluk ölçme


Efendim metraj cıkarmak her teknik elemanın işinin bir parçasıdır. Autocad te bir doğrunun uzunluğu bildiğiniz gibi length komutu ile ölçülür.  Komutun uygulanması esnasında seçtiğiniz seçtığıniz her çizgi ayrı uzunlukları komut satırına yazılır. Bu işlemi yaparken içimden “keşke bir anda seçsemde bana bütün uzunlukları toplayarak verse ” diye geçirdim. Sonra googleda aradım ve şuradaki autolisp listesinden BOMLengths isimli autolisp’i buldum.

Klavyede virgülü nokta yapmak


Eski windows sürümlerinde numeric tuşların bulunduğu yerdeki del tuşunun diğer işlevi noktaydı. Ancak microsoft o tuşu virgül yaparak değiştirdi. AutoCAD kullanıcıları için pek hoş olmayan bu durumun çözümü ise şöyle : Öncelikle buradaki sıkıştırılmış dosyanın içindeki düzenlenmiş klavye setini windows işletim sistemimize yüklüyoruz. Sonra düzenlenmiş klavyeyi seçiyoruz. Eski klavemize dönmek istersek dönüş yapabiliyoruz. İnternette bir kaç yöntem var ve onlarda Major (geri dönüşü olmayan değişiklik) olduğunda bu yöntemi öneririm.

Z koordinatını sıfırlamak


Daha önceden çözümünü bulup fakat not etmediğim problemi. Tekrar başıma gelince artık not etmeliyim dedim. Şimdi Autocad ‘de 2 boyutta calısırken bazen 2 yada daha falaza çizim belgesini(dosyasını) birleştirmemiz gerekebiliyor, içinden bazen bir blok alıyoruz bazen bir plan. Birleştirdiğimizde kopyaladığımız nesnelerin Z düzlemi 0(sıfır) olmuyor. trim fillet gibi komutlar z düzleminin farklılığında ötürü kesişmiyor, böylece düzenleme komutları çalışmıyor. Başka bir örnek verecek olursak netcad ten aldığımız çizimlerdeki nesnelerin  Z düzlemininin 0(sıfır) olmaması yuzunden doğru çalışmaz. Bunun önüne geçmek için ne yapmak lazım ? 1 adet autolisp Sayın Osman DEMİRCİ nin hazırladığı autolisp çizim dosyasındaki bütün nesnelerin Z düzlemindeki değerini 0(sıfır yapıyor) .Buradaki dosyayı bilgisayarınıza indirin yüklemek için Osman Bey’in tarifini uygulayalım. Bazı arkadaşlar lispi AutoCAD’e tanıtamamışlar. İndirdiğiniz dosyayı AutoCAD’in support dizinine kopyalamanız […]

netcad dosyasının autocad ortamına aktarılması ve sorunlar


acad ile çalışırken heleki mesleğiniz gereği bir harita mühendisi ile iş biriliği içerisinde olacaksanız kesin olarak netcad karşınıza çıkacaktır. netcad haritaclığın bilgisayar üzerindeki en popüler gözdelerindendir. dosya uzantısı NCZ dir. ve bu uzantı ile o kadar sık  sorunlar yaşarsınız ki zihninize kazınır.Daha önceleri elbette netcad ile çok karşılaştım ama mesleğimden ötürü aşırı harita alanına hiç girmedim ve ilgilenmedim. Son günlerde netcad e işim çok düştü. Tabi bazı inceliklerinide öğrenme fırsatım oldu. Bunların içinde en önemlisi NCZ nin bir DWG ye dönüşmesi. netcad in dosya aktırımını biraz inceleyelim blok olarak kaydet ve kaydet olarak kullanılan pencerelerdeki kayıt türleri birbirinin aynı kayıt türleri ise […]

Autocad 2008 çıktı. Ama değişen bir şey yok.


Autocad 2008 le yeni versiyonunu duyurdu. Pazarlama stratejisini hiç değiştirmiyor ve her yıl yeni bir versiyon çıkarıp bu versiyonu satmaya çalışıyor. Aslında yeni versiyonlarda hiç köklü değişiklikler yaşanmıyor. R14 versiyonundan sonra 2000 2004 ve 2007 versiyonlarında köklü bir değişiklik olmuştu. 2008 versiyonu yine 2007 nin hatalarının düzeltildiği bir servis paketi olması gerekirken yeni bir yüz gibi pazarlanıyor. Autodesk paraya doymuyor. 3D çalışmalarda hala eksiklikler mevcut ve bunları dualarım kabul olursa Satın aldığı 3ds max ile uyumlu hale getirmesini dört gözle bekliyorum..